Krašáků je v Čechách stále jako šafránu

První fena, která byla do ČR přivezená v roce 1999, byla Unča Anakatska, zemřela v loňském roce v nedožitých šestnácti letech. Přispěla do chovu třemi početnými vrhy v letech 2001, 2002 a 2004, od té doby však chov krašských ovčáků v Čechách poněkud stagnoval.  Z dcer Unči se do chovu zapojila pouze fena z druhého vrhu, Bigy. V chovatelské stanici Od Studené chodby po ní byly odchovány dva vrhy (2006, 2008). Z jejího prvního vrhu, ve spojení s nádherným slovinským Aronem, pochází i Apollón od Studené chodby, momentálně výstavně nejúspěšnější krašák v Čechách. Počet krašských pasteveckých psů u nás částečně posílily i další importy ze země původu - ze Slovinska. Nicméně do chovu zasáhla teprve v roce 2013 Atena Bučnovaška a v chovatelské stanici My sentinel přivedla na svět pět štěňat, jejichž otcem je importovaný pes Igor. Jediná fenka z vrhu ovšem odputovala do Švédska, takže z tohoto vrhu bohužel žádná pokračovatelka chovu v Čechách nezůstala. Roku 2014 byli do Čech importováni dva jedinci ze slovinské chovatelské stanice Silber – fena Lina a pes Lex, tak můžeme doufat, že i oni obohatí český chov. Na jaře 2015 se konečně zadařilo i Ajně Bučnovaška a Světová vítězka ze Salzburku 2012 a mnohonásobná šampionka se stala matkou čtyř fenek v chovatelské stanici Bel Colpo. Otcem vrhu je, stejně jako u vrhu její sestry, pes Igor. Vzhledem k tomu, že dvě fenky zůstaly přímo doma u chovatelky, je víc než pravděpodobné, že se s nimi budeme setkávat i na výstavách. V letošním roce porodila fena Lina Silber čtyři fenky a dva psy, kteří snad také rozšíří a obohatí český chov.   

Krašský pastevecký pes u nás stále patří mezi málopočetná plemena a jeho popularita roste jen velmi pozvolna. Na mezinárodních výstavách se prezentují maximálně dva jedinci a ani na klubových výstavách není situace o mnoho lepší. Výjimkou jsou podzimní speciální výstavy na Moravě, kde se občas sejde i pět (!!!) vystavovaných jedinců. Kvalita v Česku chovaných jedinců je však na velmi dobré úrovni. Svědčí o tom nejen to, že na klubových a speciálních výstavách se občas prosadí i mezi početnějšími šarplaninci a získají titul BIS (Ajna Bučnovaška v roce 2012, Apollón od Studené chodby v letech 2007 a 2013), ale i úspěchy na světových výstavách. Apollón v roce 2009 získal tituly CAC a res. CACIB na světové výstavě v Bratislavě a roku 2014 v Brně na výstavě Evropské titul Evropský vítěz a BOB, Ajna v roce 2012 CACIB a Světový vítěz - fena na světové výstavě v Salzburgu. Zdaleka se tedy neztratí ani mezi krašáky ze země původu. Na letošní (2015) Mezinárodní výstavě psů v Litoměřicích se povedl další úspěch, kdy pes Apollón Od Studené chodby jako první český krašák stanul na stupních vítězů v závěrečných soutěžích a odnesl si 2. místo v soutěži BIS veteran. O pár minut později uspěla i další fena, a to Lina Silber, stejně jako Apollón v majetku PhDr. Radky Šumberové, která v soutěži BIG Junior II. skupiny FCI vypadla až těsně před oceněním a skončila tak vlastně na 2. místě.

Na našich výstavách stabilně registrujeme potenciální zájemce o toto plemeno. Nicméně pokud by pokračovala situace, kdy se za patnáct let povedlo odchovat pouze sedm vrhů, počet krašských pasteveckých psů se u nás nejspíš zvyšovat nebude, protože málokdo je ochotný čekat na štěně i několik let a ani dovézt vhodné štěně ze Slovinska není úplně jednoduché.  

Přestože se tak může zdát, že budoucnost krašských ovčáků v České republice není moc slibná, plemeno si drží svůj stálý okruh příznivců, jednou za čas oživený nějakou novou tváří. A doufáme, že se nyní díky nadějným vrhům i importům povede zopakovat situaci v dobách pramáti českých krašáků Unči, kdy se narodily za čtyři roky tři početné vrhy, a se štěňaty třeba získáme nové příznivce plemene a chovu. Krašský ovčák by si to jistě zasloužil. 
 

Na výstavách klubových a speciálních, které jsou společné pro krašáky a šarplanince (Sarplaninac club ČR), se někdy sejde až 5 krašáků, na mezinárodních výstavách zpravidla 1 - 2. Více informací najdete v databázi krašských pasteveckých psů v ČR nebo na oficiálních klubových stránkách krašáků  www.krasak.cz.