2014

31.12. Na poslední chvíli jsem dala dohromady jakési shrnutí letošního roku. :) 

            Rok 2014 se chýlí ke svému konci a asi by to chtělo napsat nějaké shrnutí právě proběhlého roku. Od čeho jen začít?

            Když nám v lednu umřel německý ovčák Oren (služební pes mamky z práce, se kterým jsem částečně vyrůstala), nedalo se říct, že by rok začal hezky. Hned na konci ledna jsme si však jako hlídače přivezly nové parťáky, protože prázdno tam, bylo nesnesitelné – křížence maliňáka Šanyho a kříženku choďáka Karu. Když už mám začínat smutně, připojím ještě, že nás na podzim opustil náš koník Sir. Dožil se dvaceti čtyř let. Snad se teď mají tam nahoře oba dobře.

 

            Aby těch přírůstků nebylo málo, po dlouhém přemlouvání a zvažování všech pro a proti jsme si ze Slovinska přivezly novou krašskou oporu – fenku Linu Silber „Laru“. Ta už má za sebou tři výstavy, kde vždy získala ocenění Velmi nadějná 1, což je samozřejmě jen drobnost, přesto to potěší. Jinak zkoušíme i agility, dogdancing a samozřejmě poslušnost a musím říct, že ona je snad talent na všechno. Je to sebevědomá, trošku praštěná holka, se kterou je radost žít, i když tu platí snad dvojnásob že „Life is challenge.“

 

            Aidička letos dokončila podmínky pro získání titulu Šampiona ČR, kdy na klubové výstavě v silné konkurenci od přísného rozhodčího získala ocenění Výborná 1, CAC, Klubový vítěz – fena. Přesto, že jsou výstavy se sheltiemi pro nás víceméně druhořadé, ze svých pěti výstav ve třídě otevřené má na kontě čtyři vítězství třídy a k tomu ještě, až na dvě výjimky, i vítězství mezi fenami. I v agility se nám letos dařilo a tak jsme se staly jak Vicemistryněmi ČR jak mezi sheltiemi, tak mezi dětmi (kat. medium), což je pro nás určitě úspěch. Konečně mám z našich běhů pocit, že začínáme být sladěné a že to začíná vypadat k světu. Ještě bych málem zapomněla na to, že od května už startujeme v kategorii MA2 J. Tak trochu doplňkově si Andula složila i zkoušku z dogdanicngu – DwD 1 a zvládla to se ztrátou jediného bodíku na výbornou. Na konci roku ještě poprvé startovala na dogdancingových závodech, kde si rovnou odnesla krásné třetí místo v kategorii dvojic.

 

            Justýnku letos opět nepotkala ani jedna výstava, ale na závodech agility se jí povedlo nejednou umístit. Splnila si pár zkoušek v SA2 na výborně, ovšem pokaždé měla aspoň desetinku trestného bodu za čas. Justýnka se taky začala víc věnovat dogdancingu, kde se jí povedlo složit dvě zkoušky (DwD 1 a MD1) na výborně. Je to prostě zlato. Navíc jsme si zkusily i mou první zkoušku z poslušnosti a to takovou tu „dětskou“ ZOP, která sen nám moc nepovedla, ale nakonec jsme to dokázaly. Pokud se zadařilo, je však naše madam teď březí a v únoru se můžeme čekat na malé poklady.

 

            A co Apollón? Z něj se stal oficiální důchodce, který už všechno zná. Na „stará kolena“ se mu, naposled ve třídě šampionů, povedlo získat titul Evropského vítěze a BOBa na Evropské výstavě, čímž svoji kariéru v šampionech zakončil nejlíp, jak mohl. Týden na to, už ve veteránech vyběhal sám opět BOBa. Letos s námi taky začal chodit na dlouhé výlety, a dokud ho Lara (po rentgenech) nevystřídá, bude to s námi ještě muset vydržet, protože se bez něj bojíme. Užívá si tedy spokojeného života a (snad) mu nic nechybí.

            Nakonec nezbývá nic jiného, než i Vám popřát hodně úspěchů v novém roce, který bude určitě plný štěstí, zdraví a radosti.

Bonsai She-Kra

A jako bonus jsme aktualizovali vzhled stránky ;)

29.12. Máme za sebou závodní víkend, který jsme s Aidou strávily v Ratenicích. Jak se nám tam líbilo a dařilo se můžete podívat ve článcích ;). A video už je na YT ;) A dodatečně také přidávám naše PF :) Ať se Vám tedy v novém roce daří a Vy i Vaši psíci jste zdraví a šťastní!
 
 
23.12. Víkend, který je už za námi, byl velmi náročný. V sobotu si Aidička jela zatancovat do pražského Pet centra na dogdancingové závody, do kategorie dvojic, kde s námi tančila Janča s Paminkou. A krásné třetí místo z devíti dvojic nás rozhodně potěšilo. Z Prahy jsme s mamkou plynule pokračovaly do Roudnice, kde se konal vánoční večírek Sarplaninac klubu, který byl tentokrát vážně pohodový, myslím, že jsme se před Vánoci všichni rádi viděli a popřáli si šťastné a veselé. A v neděli jsem měla na svědomí sraz šeltiček v Kutné Hoře, který se, myslím, vydařil. Video ze závodů je na YT a články tam, kde mají být. Na rajčátku dokonce přibyla galerie mých fotek ze srazu. A pro dobro všech radši nepřidávám žádnou fotku z večírku ;)
www.youtube.com/watch?v=xPNc4L062DA                                           
 
26.11. Z Larušky už je "velká holka", je je už devět měsíců a já přikládám video z maší dosavadní společné "práce". 
 
Dále jsou pak aktualizovány některé rubriky.
17.11. Náš další Říp už je za námi a byla to vážně vyvedená akcička a teď už se těším na "besídku", která je sice v naprosto blbé datum, ale už jsme to vyřešili a užijem si ji. A článek už je na svém místě ;)
 
 
3.11. Apollónek má za sebou svou veteránskou premiéru, kterou zvládl s grácií sobě vlastní. A vůbec jsme si víkend na Double CACIBu moc užili, víc však o této, nadmíru vydařené, akci ve článcích. 
 
30.10. Dneska slaví Apollónek už osmé narozeniny. Přeju mu tedy všechno nejlepší a tady je takové malé shrnutí našeho dosavadního soužití, které bude umístěno i ve článcích.
 
 
 Je to tak. Apollónek, ten pes, který mi změnil život, slaví své osmé narozeniny a stává se oficiálním veteránem. Díky němu mám skvělé přátele a vůbec, znám spoustu skvělých lidí. Díky němu trávím víkendy na psích akcích, pondělky na cvičáku a každodenní odpoledne na procházce. Díky němu mám neustále o čem vyprávět, díky němu prožívám nejkrásnější chvíle života.

                S ním jsem byla poprvé ve výstavním kruhu, s ním jsem byla poprvé na procházce. S ním jsem zkoušela všechny své pokusy a páchala při nich tisíce chyb. On se mi stal největším a nejlepším učitelem života. Všechny chyby jsem dostala mnohokrát sežrat, ne všechny dobré kroky však byly odměněny. Nikdy mi nic nedal zadarmo, ale vždycky se na něj můžu spolehnout. Když je mi smutno, můžu se mu vypovídat a vím, že mě vyslechne a nikdy to nikomu nepoví. Dlužím mu tak moc, že ten dluh nikdy nejsem schopna splatit. Když jsem ho jako malá vláčela po zahradě na vodítku a „cvičila“ s ním. On to však vždycky toleroval a nikdy by ho ani nenapadlo se na mne, byť jen nenápadně, ošklivě podívat. Nemusím s ním mít strach, nemusím se bát, že mě někdo přepadne a ublíží mi.

                Jeho věk už je na něm znát, už mě z procházky netáhne plný elánu a vyžadujíc pokračování. Přesto se však ještě nestalo, že by mě po příchodu domů nepřivítal. Když má dobrou náladu, rád se mnou spolupracuje, ale já jsem se naučila respektovat ho, když ji nemá. Denně nechodíme na dlouhé únavné procházky, ale na kratší obchůzky, kde si zaštěká u psů za plotem a já najednou zase vidím toho dvouletého puberťáka, který si vždycky všechno dovolil a do všeho šel naplno. Ano, je to tak stále. Není snad nic, čeho by se bál a žádný boj by nikdy nevzdal.

                Za ty roky vím, co od něj očekávat a jak mám zareagovat já. Nikdy bych si však netroufla říct, že ho mám přečteného. Takový pes člověka naučí být neustále ve střehu a umět předcházet nebezpečným situacím, naučí vás vidět za roh a za sebe.

                Díky němu jsem vyrůstala mezi nejlepšími psy a nejlepšími lidmi, kteří mě společně naučili si psů vážit a nebát se, ale respektovat. Naučili mě se stát optimistickým a veselým člověkem, naučili mě chodit pozdě spát a mnoho dalších užitečných věcí i neřestí.

                Už dlouho o něm dokážu s klidným svědomím říct, že je to dědula, ale když si uvědomím, že v neděli nás čeká naše společná premiéra ve veteránech, přeci jen cítím něco zvláštního. Teď už si, až na pár výstavních výjimek, bude užívat zaslouženého důchodu. Je strašně těžké to říct o psu, kterého jsem ještě donedávna ani neudržela na vodítku a stále v něm viděla mlaďocha, kterého jsme si před sedmi a půl lety přivezly.

                Apollón Od Studené chodby je pro mne Pan Pes, kterého si velmi vážím a za všechno mu moc děkuju. Tak Apollónku, přeju Ti k Tvým osmým narozeninám hodně štěstí, zdraví, hodně vyštěkaných draků a hrajících si fenek a především ještě mnoho spokojených let.  

 

 

29.10. Včerejšek jsme strávili s Apollónkem, Aidou, Justýnkou, Jančou a Paminkou na výletě okolo Kutné Hory, kde jsme ušli asi 13 kilometrů. Více ve článku ve své rubrice. 
26.10. Máme za sebou Evropskou výstavu v Brně, ze které si Apollónek odnesl, i když vlastně omylem (více ve článcích) titul Evropský vítěz 2014 a BOB. Lara se stala Evropskou nadějí 2014. Den to byl nakonec docela příjemný, avšak vyčerpávající, ale už se za týden moc těším do Prahy. 
6.10. Larunka má za sebou svoji druhou výstavu, kterou byla speciálka na Třech Studních, kde se tentokrát proběhla ve třídě dorostu, kde od slovenského rozhodčího Milana Biroše získala ohodnocení Velmi nadějná 1 a následně i v soutěži O Nejlepší dorost porazila šarplaninku Vitku. V neděli jsme pak se šeltičkami zavítaly na coursing k Primaverákům, což bylo značně vyčerpávající především pro mne. Víc už v článcích :) 
 
28.9. Laruška už rozhodně není malé miminko, což můžete posoudit sami :)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
9.9. O víkendu se naše cesty trochu rozdělily. Já jsem se šeltičkami vyrazila na Mistrovství České republiky mládeže v agility do Píšťan a mamka pokračovala na klubovou výstavu šarplaninců do Nechranic. Pro mne bylo opravdu těžkým rozhodnutím se letos vzdát Nechranic, ale nakonec se ukázalo, že se to vyplatilo. S Aidičkou jsme se staly VÍCEMISTRINĚMI ČR v agility v kategorii Děti medium. Závody pískala moje nejoblíbenější rozhodčí Jitka Maroušková spolu s mou další oblíbenou rozhodčí Katkou Lerlovou. Byl to nakonec povedený víkend, i mamka si Nechranice vychvalovala, snad aby mě vyprovokovala :D Každopádně článek už je na svém místě a dokonce i video naleznete ZDE. :)
 
 
25.8. Prázdniny se nám chýlí ke konci, ale my rozhodně nezahálíme. Tentokrát jsme "povejletovali" u nás. Článek je už ve své rubrice, fotky přidám snad 
 
za týden. :)
 
15.8. Trochu neplánovaně jsme strávily příjemné dny u Janči. Jedním z nich byl i výlet na agility závody do nedalekého Kácova, kde se nám opravdu dařilo, jak můžete vidět na fotce :). Aida měla na závodech poprvé 100% zóny, což mě moc potěšilo. Více už tradičně ve článku. A abych nezapomněla, fotky z báječných dní jsou na rajčátku a když nebudu líná, tak i video na YT se objeví :) 
 
 
5.8. Po ještě delší době opět aktualizace. Máme za sebou půlku prázdnin, což pro mne znamená dva psí tábory. Ten první - výcvikový, kde jsme cvičily dogdancing pod taktovkou Vandy Gregorové a agility s Terkou Frumarovou se konal Na celnici v Nových Hradech, stejně jako ten následující, kterým byla šarplaninská dovolená :) Musím ještě podotknout, že si Justýnka složila zkoušku MD 1 na výborně :) I když se šarplaninskému týdnu samořejmě nic nevyrovná, i výcvikový tábo byl přepychový a moc jsem si ho užila :) Více informací najdete v obou článcích, které už jsou umístěny ve své rubrice. Na YT se pokusím dát dohromady video a na rajče snad zítra přidám fotky. 
 
 
 
19.6. Po dlouhé době opět aktualizace. Lara nám krásně roste, už váží 15 kg. Byly jsme na závodech ČMKU Junior Open v Lukášově u Jablonce nad Nisou, kde s nám dařilo. Více ve článcích :) A video snad taky někdy přidám ;) 
 
 
Foto: Barča Poživilová
25.5. Za námi je opět krásný víkend na výstavě v Litoměřicích. Lara se poprvé předvedla ve třídě štěňat, kde získala od přísného rozhodčíhoz Makedonie Vladimira Krstevskeho ocenění Velmi nadějná 1 a krásný posudek. Aidičce se tentokrát nezadařilo a vyběhala si s mamkou pouze hodnocení Výborná 3. Byl to ale skvělý den se skvělými šarplaninskými lidmi a už se strašně moc těším na Nové Hrady, kde si to prostě užijem! :) 
 
22.5. Máme za sebou naše první kvalifikačky na EOJ. Tak jen stručně - nejedeme :( :D Zaběhaly jsme si ale pěkně a závody si celkem užily :) Více ve článku... A video brzy přibude na YT :) Snad :D
 
Foto: Lucka Petirová
12.5. Máme za sebou naše druhé MČR agility šeltií. Tentokrát se nám s Aidou dařilo a vybojovaly jsme titul VICEMISTRYŇ ČR v agility šeltií v kategorii medium. Více ve článku :) 
2.5. Máme za sebou další šarplaninský výlet, kam jsme tentokrát vzaly jako zástupce naší smečky Apollóna a Justýnku. Skvělý den se skvělými lidmi na skvělém místě se skvělými hláškami by se dal jedním slovem shrnout jako skvělý. Jsem ráda, že jsme před sedmi lety zavítali na šarplaninský tábor, kde to celé začalo a my se dostaly do tak skvělé party :) Tak skvělá akcička si samozřejmě zaslouží vlastní článek, který už je ve článcích 2014 a protože s námi jel letosi i foťá, na rajčátku přibylo nové album.
 

28.4. Máme velkou novinu. Ze Slovinska jsme si včera přivezly novou posilu mezi krašáky, fenku jménem "Lina Silber" alias "Lara". Je jí 9 týdnů a dělá čest svému plemenu. Více informací ve složce KRAŠÁCI - Feny :). 

 

19.4. Dnešní adrenalinový den dopadl skvěle. Na dvozjkouškách jsem si Aidu 2x diskla opravou zóny na kladině, ale na výstavě zazářila. V1, CAC, Klubový vítěz - fena pro rok 2014 nám zařídil udělení titulu ŠAMPION ČR!!! 
 
14.4 Včera jsme opět zavítaly na závody do nedalekých Ratenic. Aida si tam SPLNILA KVALIFIKACI PRO POSTUP DO MA2! Běhalo nám to teď pěkně a jsem moc spokojená. Více ve článcích :) A za chvíli snad bude na YT i video.
 
6.4. Za námi je plný víkend. V sobotu jsme vyrazily na členskou schůzi šarplaninského klubu spojenou s bonitací, kde jsme si především pěkně pokecali. A v neděli nás čekaly naše první dogdancingové zkoušky, kde jsem s Aidou i Justýnkou splnila zkoušku DwD 1 na výborně. Videa ze zkoušek na našem Youtube a do článků jsem přidala i zápisky z obou akcí :). 
 
 
29.3. První letošní šarplaninskou akci už máme za sebou - byl jím výlet okolo lomů Malá a Velká Amerika. Článek jsem plna dojmů sepsala ještě dneska a už teď si ho můžete přečíst ve článcích letošního roku. Výlet jsme si skvěle užili a už se těšíme za týden na schůzi. 
 
25.3. Při projíždění článků tady na webu jsem si všimla, že chybí ten z květnových Litoměřic, který mám sice už dávno napsaný, ale nějak jsem zapomněla ho sem dát :D. Tak jsem to napravila aje na 1. místě ve článcích 2013 ;) 
23.3. Samozřejmě, že se neflákáme :). S Jančou, Pamčou a Aidičkou jsme si včera udělaly cca 15-ti kilometrový výlet v našem okolí. Nakonci, když se holky koupaly v Doubravě, chytil Aidu rapl a snad čtvrt dohinky kolem nás lítala, věšela se na klacík, aportovala :D. Prostě skvělá chvilka, škoda, že netrvá věčně :) 
 
12.3. Letošní jární prázdniny využíváme sportovně. Za tři dny máme za sebou s Justýnkou, Aidou, Jančou a Pamčou (+ 6 km Lucka, Kara a Šany) cca 50 km. Protože to už něco je :) tak jsem sepsala do článků článek :) A na rajčeti je poměrně dost fotek, protože procházky jsou k focení jako stvořené :) 
3.3. Po dvouměsíčním závodním absťáku jsme včera vyrazily na ofika do Hradištka. Jak se nám dařilo uvidíte ve výsledcích, ideo přidané na youtube a článek ve článcích. 
16.2. Tak hlásím, že výlet, dlouhý asi 17 km, jsme zdárně přežily a dokonce si ho i užily. Cestou jsme se proběhly po poli, kde se naše holčičky rozhodly trochu rozproudit krev v žilách nějakému zajíci. Ale nakonec na zavolání přiběhly. Jenom Justýnka mi celou dobu vzorně běžela téměř u nohy, ji přeci nějaký zajíc nerozhází :) Nakonec jsme bez většího bloudění dorazily do cíle a po cestě se nám v hlavě zrodil nápad. Už dřív jsem si s ním pohrávala, ale teď je jeho splnění pravděpodobnější. Možná budeme pořádat dogtrekking. Není to vůbec jisté, každopádně pěkné trasy tu máme, tak proč toho nevyužít :) A mimochodem jsem doplnila docela dost plánů na letošní rok ;) 
 
 
14.2 Nějak se divím, že tak málo aktualizuju web. Ono je pravda, že 14 dní není žádná doba, ale když jsem zvyklá po každé (nejen) víkendu psát sáhodlouhý článek a teď můžu maximálně přidat fotku z procházky... Nicméně... zítra se chystáme se šeltičkama a kamarádkou Janou s její kavalírkou Paminkou na asi 20 km okruh okolo našeho okolí :). Jinak se stále pilně zdokonalujeme v agility (Aida už moc hezky zastavuje zóny a nabíhá do slalomu a Justýnka maká o stošest). Za 14 dní nás čekají první závody letošního roku v Hradišťku u Sadské. Zanedlouhou se určitě ozvu, jak jsme přežili výlet. 
 
1.2. Zdá se, že web moc neaktualizuju (a něco pravdy na tom bude) :D nicméně po měsíci se hlásím s pár novinkami. Když to vezmu od začátku
Koncem prosince jsme s naší kamarádkou Jančou a její Pamčou vyrazily na výlet okolo jejich vesnice, především na hrad Sion. Asi 9 km jsme ušli za pár hodin, my i psiska jsme se unavily až dost, pokecaly, smečka se vyřádila :). 
 
 
Bohužel nás začátkem ledna opustil Orenek. Nikdy jsem se o něm tady na webu asi nezmínila, ale byl hlídačem na archeologické základně u Kutné Hory. Dožil se krásného věku 11 let. Doufám, že si teď v nebi honí svoje milované srnky. 
A protože Bylany nemohou zůstat bez hlídače, museli jsme všichni zkousnout tuto nepříjemnou a velmi smutnou zprávu a pustit se do hledání nových parťáků do Bylan. Hlavní kritéria byla jasná: pes podobný německému ovčáku do čtyř let. Pokaždé, když jsme našli nějakého ideálního psa, zjistili jsme, že je zadaný. Až jsem objevila inzerát na psy 2 - asi dvouletou kříženku NO a chodského psa Mášu a čtyřletého křížence NO a belgického ovčáka - malinoise (spíš druhý zmiňovaný). Nejdřív jsem nevěřila, že by prošli dva psi (nechtěli je dát odděleně), ale jak se stalo, tak jsme ve čtvrtek 30.1. jely do táborského útulku pro novou posilu, se kterou budeme spolu s kamarádkou Jančou (kým jiným) :) zkoušet různé psí sporty, tak nám drže palce :). 
A aby toho nebylo málo, tak dneska jsme broučky seznámili s Jančou a vyrazili si s nimi na výlet. Zkrátka spoň jednou za měsíc je společná procházka nutností. 
 
3.1. Právě jsem přidala nové plány do roku 2014. Pár už bylo přidaných minule, ale teď zase něco dalšího. Už máme přihlášený i tábor. Tentokrát si odpočineme od agility, o to intenzivněji se ale budeme věnovat dogdancingu. 
 
31.12. Na poslední chvíli jsem dala dohromady jakési shrnutí letošního roku. :) 

            Rok 2014 se chýlí ke svému konci a asi by to chtělo napsat nějaké shrnutí právě proběhlého roku. Od čeho jen začít?

            Když nám v lednu umřel německý ovčák Oren (služební pes mamky z práce, se kterým jsem částečně vyrůstala), nedalo se říct, že by rok začal hezky. Hned na konci ledna jsme si však jako hlídače přivezly nové parťáky, protože prázdno tam, bylo nesnesitelné – křížence maliňáka Šanyho a kříženku choďáka Karu. Když už mám začínat smutně, připojím ještě, že nás na podzim opustil náš koník Sir. Dožil se dvaceti čtyř let. Snad se teď mají tam nahoře oba dobře.

 

            Aby těch přírůstků nebylo málo, po dlouhém přemlouvání a zvažování všech pro a proti jsme si ze Slovinska přivezly novou krašskou oporu – fenku Linu Silber „Laru“. Ta už má za sebou tři výstavy, kde vždy získala ocenění Velmi nadějná 1, což je samozřejmě jen drobnost, přesto to potěší. Jinak zkoušíme i agility, dogdancing a samozřejmě poslušnost a musím říct, že ona je snad talent na všechno. Je to sebevědomá, trošku praštěná holka, se kterou je radost žít, i když tu platí snad dvojnásob že „Life is challenge.“

 

            Aidička letos dokončila podmínky pro získání titulu Šampiona ČR, kdy na klubové výstavě v silné konkurenci od přísného rozhodčího získala ocenění Výborná 1, CAC, Klubový vítěz – fena. Přesto, že jsou výstavy se sheltiemi pro nás víceméně druhořadé, ze svých pěti výstav ve třídě otevřené má na kontě čtyři vítězství třídy a k tomu ještě, až na dvě výjimky, i vítězství mezi fenami. I v agility se nám letos dařilo a tak jsme se staly jak Vicemistryněmi ČR jak mezi sheltiemi, tak mezi dětmi (kat. medium), což je pro nás určitě úspěch. Konečně mám z našich běhů pocit, že začínáme být sladěné a že to začíná vypadat k světu. Ještě bych málem zapomněla na to, že od května už startujeme v kategorii MA2 J. Tak trochu doplňkově si Andula složila i zkoušku z dogdanicngu – DwD 1 a zvládla to se ztrátou jediného bodíku na výbornou. Na konci roku ještě poprvé startovala na dogdancingových závodech, kde si rovnou odnesla krásné třetí místo v kategorii dvojic.

 

            Justýnku letos opět nepotkala ani jedna výstava, ale na závodech agility se jí povedlo nejednou umístit. Splnila si pár zkoušek v SA2 na výborně, ovšem pokaždé měla aspoň desetinku trestného bodu za čas. Justýnka se taky začala víc věnovat dogdancingu, kde se jí povedlo složit dvě zkoušky (DwD 1 a MD1) na výborně. Je to prostě zlato. Navíc jsme si zkusily i mou první zkoušku z poslušnosti a to takovou tu „dětskou“ ZOP, která sen nám moc nepovedla, ale nakonec jsme to dokázaly. Pokud se zadařilo, je však naše madam teď březí a v únoru se můžeme čekat na malé poklady.

 

            A co Apollón? Z něj se stal oficiální důchodce, který už všechno zná. Na „stará kolena“ se mu, naposled ve třídě šampionů, povedlo získat titul Evropského vítěze a BOBa na Evropské výstavě, čímž svoji kariéru v šampionech zakončil nejlíp, jak mohl. Týden na to, už ve veteránech vyběhal sám opět BOBa. Letos s námi taky začal chodit na dlouhé výlety, a dokud ho Lara (po rentgenech) nevystřídá, bude to s námi ještě muset vydržet, protože se bez něj bojíme. Užívá si tedy spokojeného života a (snad) mu nic nechybí.

            Nakonec nezbývá nic jiného, než i Vám popřát hodně úspěchů v novém roce, který bude určitě plný štěstí, zdraví a radosti.

Bonsai She-Kra

A jako bonus jsme aktualizovali vzhled stránky ;)

29.12. Máme za sebou závodní víkend, který jsme s Aidou strávily v Ratenicích. Jak se nám tam líbilo a dařilo se můžete podívat ve článcích ;). A video už je na YT ;) A dodatečně také přidávám naše PF :) Ať se Vám tedy v novém roce daří a Vy i Vaši psíci jste zdraví a šťastní!
 
 
23.12. Víkend, který je už za námi, byl velmi náročný. V sobotu si Aidička jela zatancovat do pražského Pet centra na dogdancingové závody, do kategorie dvojic, kde s námi tančila Janča s Paminkou. A krásné třetí místo z devíti dvojic nás rozhodně potěšilo. Z Prahy jsme s mamkou plynule pokračovaly do Roudnice, kde se konal vánoční večírek Sarplaninac klubu, který byl tentokrát vážně pohodový, myslím, že jsme se před Vánoci všichni rádi viděli a popřáli si šťastné a veselé. A v neděli jsem měla na svědomí sraz šeltiček v Kutné Hoře, který se, myslím, vydařil. Video ze závodů je na YT a články tam, kde mají být. Na rajčátku dokonce přibyla galerie mých fotek ze srazu. A pro dobro všech radši nepřidávám žádnou fotku z večírku ;)
www.youtube.com/watch?v=xPNc4L062DA                                           
 
26.11. Z Larušky už je "velká holka", je je už devět měsíců a já přikládám video z maší dosavadní společné "práce". 
 
Dále jsou pak aktualizovány některé rubriky.
17.11. Náš další Říp už je za námi a byla to vážně vyvedená akcička a teď už se těším na "besídku", která je sice v naprosto blbé datum, ale už jsme to vyřešili a užijem si ji. A článek už je na svém místě ;)
 
 
3.11. Apollónek má za sebou svou veteránskou premiéru, kterou zvládl s grácií sobě vlastní. A vůbec jsme si víkend na Double CACIBu moc užili, víc však o této, nadmíru vydařené, akci ve článcích. 
 
30.10. Dneska slaví Apollónek už osmé narozeniny. Přeju mu tedy všechno nejlepší a tady je takové malé shrnutí našeho dosavadního soužití, které bude umístěno i ve článcích.
 
 
 Je to tak. Apollónek, ten pes, který mi změnil život, slaví své osmé narozeniny a stává se oficiálním veteránem. Díky němu mám skvělé přátele a vůbec, znám spoustu skvělých lidí. Díky němu trávím víkendy na psích akcích, pondělky na cvičáku a každodenní odpoledne na procházce. Díky němu mám neustále o čem vyprávět, díky němu prožívám nejkrásnější chvíle života.

                S ním jsem byla poprvé ve výstavním kruhu, s ním jsem byla poprvé na procházce. S ním jsem zkoušela všechny své pokusy a páchala při nich tisíce chyb. On se mi stal největším a nejlepším učitelem života. Všechny chyby jsem dostala mnohokrát sežrat, ne všechny dobré kroky však byly odměněny. Nikdy mi nic nedal zadarmo, ale vždycky se na něj můžu spolehnout. Když je mi smutno, můžu se mu vypovídat a vím, že mě vyslechne a nikdy to nikomu nepoví. Dlužím mu tak moc, že ten dluh nikdy nejsem schopna splatit. Když jsem ho jako malá vláčela po zahradě na vodítku a „cvičila“ s ním. On to však vždycky toleroval a nikdy by ho ani nenapadlo se na mne, byť jen nenápadně, ošklivě podívat. Nemusím s ním mít strach, nemusím se bát, že mě někdo přepadne a ublíží mi.

                Jeho věk už je na něm znát, už mě z procházky netáhne plný elánu a vyžadujíc pokračování. Přesto se však ještě nestalo, že by mě po příchodu domů nepřivítal. Když má dobrou náladu, rád se mnou spolupracuje, ale já jsem se naučila respektovat ho, když ji nemá. Denně nechodíme na dlouhé únavné procházky, ale na kratší obchůzky, kde si zaštěká u psů za plotem a já najednou zase vidím toho dvouletého puberťáka, který si vždycky všechno dovolil a do všeho šel naplno. Ano, je to tak stále. Není snad nic, čeho by se bál a žádný boj by nikdy nevzdal.

                Za ty roky vím, co od něj očekávat a jak mám zareagovat já. Nikdy bych si však netroufla říct, že ho mám přečteného. Takový pes člověka naučí být neustále ve střehu a umět předcházet nebezpečným situacím, naučí vás vidět za roh a za sebe.

                Díky němu jsem vyrůstala mezi nejlepšími psy a nejlepšími lidmi, kteří mě společně naučili si psů vážit a nebát se, ale respektovat. Naučili mě se stát optimistickým a veselým člověkem, naučili mě chodit pozdě spát a mnoho dalších užitečných věcí i neřestí.

                Už dlouho o něm dokážu s klidným svědomím říct, že je to dědula, ale když si uvědomím, že v neděli nás čeká naše společná premiéra ve veteránech, přeci jen cítím něco zvláštního. Teď už si, až na pár výstavních výjimek, bude užívat zaslouženého důchodu. Je strašně těžké to říct o psu, kterého jsem ještě donedávna ani neudržela na vodítku a stále v něm viděla mlaďocha, kterého jsme si před sedmi a půl lety přivezly.

                Apollón Od Studené chodby je pro mne Pan Pes, kterého si velmi vážím a za všechno mu moc děkuju. Tak Apollónku, přeju Ti k Tvým osmým narozeninám hodně štěstí, zdraví, hodně vyštěkaných draků a hrajících si fenek a především ještě mnoho spokojených let.  

 

 

29.10. Včerejšek jsme strávili s Apollónkem, Aidou, Justýnkou, Jančou a Paminkou na výletě okolo Kutné Hory, kde jsme ušli asi 13 kilometrů. Více ve článku ve své rubrice. 
26.10. Máme za sebou Evropskou výstavu v Brně, ze které si Apollónek odnesl, i když vlastně omylem (více ve článcích) titul Evropský vítěz 2014 a BOB. Lara se stala Evropskou nadějí 2014. Den to byl nakonec docela příjemný, avšak vyčerpávající, ale už se za týden moc těším do Prahy. 
6.10. Larunka má za sebou svoji druhou výstavu, kterou byla speciálka na Třech Studních, kde se tentokrát proběhla ve třídě dorostu, kde od slovenského rozhodčího Milana Biroše získala ohodnocení Velmi nadějná 1 a následně i v soutěži O Nejlepší dorost porazila šarplaninku Vitku. V neděli jsme pak se šeltičkami zavítaly na coursing k Primaverákům, což bylo značně vyčerpávající především pro mne. Víc už v článcích :) 
 
28.9. Laruška už rozhodně není malé miminko, což můžete posoudit sami :)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
9.9. O víkendu se naše cesty trochu rozdělily. Já jsem se šeltičkami vyrazila na Mistrovství České republiky mládeže v agility do Píšťan a mamka pokračovala na klubovou výstavu šarplaninců do Nechranic. Pro mne bylo opravdu těžkým rozhodnutím se letos vzdát Nechranic, ale nakonec se ukázalo, že se to vyplatilo. S Aidičkou jsme se staly VÍCEMISTRINĚMI ČR v agility v kategorii Děti medium. Závody pískala moje nejoblíbenější rozhodčí Jitka Maroušková spolu s mou další oblíbenou rozhodčí Katkou Lerlovou. Byl to nakonec povedený víkend, i mamka si Nechranice vychvalovala, snad aby mě vyprovokovala :D Každopádně článek už je na svém místě a dokonce i video naleznete ZDE. :)
 
 
25.8. Prázdniny se nám chýlí ke konci, ale my rozhodně nezahálíme. Tentokrát jsme "povejletovali" u nás. Článek je už ve své rubrice, fotky přidám snad 
 
za týden. :)
 
15.8. Trochu neplánovaně jsme strávily příjemné dny u Janči. Jedním z nich byl i výlet na agility závody do nedalekého Kácova, kde se nám opravdu dařilo, jak můžete vidět na fotce :). Aida měla na závodech poprvé 100% zóny, což mě moc potěšilo. Více už tradičně ve článku. A abych nezapomněla, fotky z báječných dní jsou na rajčátku a když nebudu líná, tak i video na YT se objeví :) 
 
 
5.8. Po ještě delší době opět aktualizace. Máme za sebou půlku prázdnin, což pro mne znamená dva psí tábory. Ten první - výcvikový, kde jsme cvičily dogdancing pod taktovkou Vandy Gregorové a agility s Terkou Frumarovou se konal Na celnici v Nových Hradech, stejně jako ten následující, kterým byla šarplaninská dovolená :) Musím ještě podotknout, že si Justýnka složila zkoušku MD 1 na výborně :) I když se šarplaninskému týdnu samořejmě nic nevyrovná, i výcvikový tábo byl přepychový a moc jsem si ho užila :) Více informací najdete v obou článcích, které už jsou umístěny ve své rubrice. Na YT se pokusím dát dohromady video a na rajče snad zítra přidám fotky. 
 
 
 
19.6. Po dlouhé době opět aktualizace. Lara nám krásně roste, už váží 15 kg. Byly jsme na závodech ČMKU Junior Open v Lukášově u Jablonce nad Nisou, kde s nám dařilo. Více ve článcích :) A video snad taky někdy přidám ;) 
 
 
Foto: Barča Poživilová
25.5. Za námi je opět krásný víkend na výstavě v Litoměřicích. Lara se poprvé předvedla ve třídě štěňat, kde získala od přísného rozhodčíhoz Makedonie Vladimira Krstevskeho ocenění Velmi nadějná 1 a krásný posudek. Aidičce se tentokrát nezadařilo a vyběhala si s mamkou pouze hodnocení Výborná 3. Byl to ale skvělý den se skvělými šarplaninskými lidmi a už se strašně moc těším na Nové Hrady, kde si to prostě užijem! :) 
 
22.5. Máme za sebou naše první kvalifikačky na EOJ. Tak jen stručně - nejedeme :( :D Zaběhaly jsme si ale pěkně a závody si celkem užily :) Více ve článku... A video brzy přibude na YT :) Snad :D
 
Foto: Lucka Petirová
12.5. Máme za sebou naše druhé MČR agility šeltií. Tentokrát se nám s Aidou dařilo a vybojovaly jsme titul VICEMISTRYŇ ČR v agility šeltií v kategorii medium. Více ve článku :) 
2.5. Máme za sebou další šarplaninský výlet, kam jsme tentokrát vzaly jako zástupce naší smečky Apollóna a Justýnku. Skvělý den se skvělými lidmi na skvělém místě se skvělými hláškami by se dal jedním slovem shrnout jako skvělý. Jsem ráda, že jsme před sedmi lety zavítali na šarplaninský tábor, kde to celé začalo a my se dostaly do tak skvělé party :) Tak skvělá akcička si samozřejmě zaslouží vlastní článek, který už je ve článcích 2014 a protože s námi jel letosi i foťá, na rajčátku přibylo nové album.
 

28.4. Máme velkou novinu. Ze Slovinska jsme si včera přivezly novou posilu mezi krašáky, fenku jménem "Lina Silber" alias "Lara". Je jí 9 týdnů a dělá čest svému plemenu. Více informací ve složce KRAŠÁCI - Feny :). 

 

19.4. Dnešní adrenalinový den dopadl skvěle. Na dvozjkouškách jsem si Aidu 2x diskla opravou zóny na kladině, ale na výstavě zazářila. V1, CAC, Klubový vítěz - fena pro rok 2014 nám zařídil udělení titulu ŠAMPION ČR!!! 
 
14.4 Včera jsme opět zavítaly na závody do nedalekých Ratenic. Aida si tam SPLNILA KVALIFIKACI PRO POSTUP DO MA2! Běhalo nám to teď pěkně a jsem moc spokojená. Více ve článcích :) A za chvíli snad bude na YT i video.
 
6.4. Za námi je plný víkend. V sobotu jsme vyrazily na členskou schůzi šarplaninského klubu spojenou s bonitací, kde jsme si především pěkně pokecali. A v neděli nás čekaly naše první dogdancingové zkoušky, kde jsem s Aidou i Justýnkou splnila zkoušku DwD 1 na výborně. Videa ze zkoušek na našem Youtube a do článků jsem přidala i zápisky z obou akcí :). 
 
 
29.3. První letošní šarplaninskou akci už máme za sebou - byl jím výlet okolo lomů Malá a Velká Amerika. Článek jsem plna dojmů sepsala ještě dneska a už teď si ho můžete přečíst ve článcích letošního roku. Výlet jsme si skvěle užili a už se těšíme za týden na schůzi. 
 
25.3. Při projíždění článků tady na webu jsem si všimla, že chybí ten z květnových Litoměřic, který mám sice už dávno napsaný, ale nějak jsem zapomněla ho sem dát :D. Tak jsem to napravila aje na 1. místě ve článcích 2013 ;) 
23.3. Samozřejmě, že se neflákáme :). S Jančou, Pamčou a Aidičkou jsme si včera udělaly cca 15-ti kilometrový výlet v našem okolí. Nakonci, když se holky koupaly v Doubravě, chytil Aidu rapl a snad čtvrt dohinky kolem nás lítala, věšela se na klacík, aportovala :D. Prostě skvělá chvilka, škoda, že netrvá věčně :) 
 
12.3. Letošní jární prázdniny využíváme sportovně. Za tři dny máme za sebou s Justýnkou, Aidou, Jančou a Pamčou (+ 6 km Lucka, Kara a Šany) cca 50 km. Protože to už něco je :) tak jsem sepsala do článků článek :) A na rajčeti je poměrně dost fotek, protože procházky jsou k focení jako stvořené :) 
3.3. Po dvouměsíčním závodním absťáku jsme včera vyrazily na ofika do Hradištka. Jak se nám dařilo uvidíte ve výsledcích, ideo přidané na youtube a článek ve článcích. 
16.2. Tak hlásím, že výlet, dlouhý asi 17 km, jsme zdárně přežily a dokonce si ho i užily. Cestou jsme se proběhly po poli, kde se naše holčičky rozhodly trochu rozproudit krev v žilách nějakému zajíci. Ale nakonec na zavolání přiběhly. Jenom Justýnka mi celou dobu vzorně běžela téměř u nohy, ji přeci nějaký zajíc nerozhází :) Nakonec jsme bez většího bloudění dorazily do cíle a po cestě se nám v hlavě zrodil nápad. Už dřív jsem si s ním pohrávala, ale teď je jeho splnění pravděpodobnější. Možná budeme pořádat dogtrekking. Není to vůbec jisté, každopádně pěkné trasy tu máme, tak proč toho nevyužít :) A mimochodem jsem doplnila docela dost plánů na letošní rok ;) 
 
 
14.2 Nějak se divím, že tak málo aktualizuju web. Ono je pravda, že 14 dní není žádná doba, ale když jsem zvyklá po každé (nejen) víkendu psát sáhodlouhý článek a teď můžu maximálně přidat fotku z procházky... Nicméně... zítra se chystáme se šeltičkama a kamarádkou Janou s její kavalírkou Paminkou na asi 20 km okruh okolo našeho okolí :). Jinak se stále pilně zdokonalujeme v agility (Aida už moc hezky zastavuje zóny a nabíhá do slalomu a Justýnka maká o stošest). Za 14 dní nás čekají první závody letošního roku v Hradišťku u Sadské. Zanedlouhou se určitě ozvu, jak jsme přežili výlet. 
 
1.2. Zdá se, že web moc neaktualizuju (a něco pravdy na tom bude) :D nicméně po měsíci se hlásím s pár novinkami. Když to vezmu od začátku
Koncem prosince jsme s naší kamarádkou Jančou a její Pamčou vyrazily na výlet okolo jejich vesnice, především na hrad Sion. Asi 9 km jsme ušli za pár hodin, my i psiska jsme se unavily až dost, pokecaly, smečka se vyřádila :). 
 
 
Bohužel nás začátkem ledna opustil Orenek. Nikdy jsem se o něm tady na webu asi nezmínila, ale byl hlídačem na archeologické základně u Kutné Hory. Dožil se krásného věku 11 let. Doufám, že si teď v nebi honí svoje milované srnky. 
A protože Bylany nemohou zůstat bez hlídače, museli jsme všichni zkousnout tuto nepříjemnou a velmi smutnou zprávu a pustit se do hledání nových parťáků do Bylan. Hlavní kritéria byla jasná: pes podobný německému ovčáku do čtyř let. Pokaždé, když jsme našli nějakého ideálního psa, zjistili jsme, že je zadaný. Až jsem objevila inzerát na psy 2 - asi dvouletou kříženku NO a chodského psa Mášu a čtyřletého křížence NO a belgického ovčáka - malinoise (spíš druhý zmiňovaný). Nejdřív jsem nevěřila, že by prošli dva psi (nechtěli je dát odděleně), ale jak se stalo, tak jsme ve čtvrtek 30.1. jely do táborského útulku pro novou posilu, se kterou budeme spolu s kamarádkou Jančou (kým jiným) :) zkoušet různé psí sporty, tak nám drže palce :). 
A aby toho nebylo málo, tak dneska jsme broučky seznámili s Jančou a vyrazili si s nimi na výlet. Zkrátka spoň jednou za měsíc je společná procházka nutností. 
 
3.1. Právě jsem přidala nové plány do roku 2014. Pár už bylo přidaných minule, ale teď zase něco dalšího. Už máme přihlášený i tábor. Tentokrát si odpočineme od agility, o to intenzivněji se ale budeme věnovat dogdancingu.